bude brázdit kramolínské nebe. Po pomaloletech, dvou a trojplošníku to bude pro mne velká změna. Jsem zvědavý, na jaký strom tenhle rychlík rozvěsím :-))
Skutečná F-16 Fighting Falcon je víceúčelový letoun, určený k leteckým soubojům a útokům na pozemní cíle. Ve výzbroji USAF nahradil F-4 Phantom II a jiné typy. Je relativně levný, nenáročný, ale o to účinnější. F-16 ve vzdušných soubojích vyniká obratností a bojovým doletem.
Prototyp YF-16 vzlétl 2. února 1974. Od r. 1981 jsou vyráběny typy F-16C a D (dvoumístná). Samotná F-16 procházi kontinuální modernizací a konstrukčními změnami.
F-16 létala například v r. 1991 v operaci Pouštní bouře a v roce 1999 v Jugoslávii.
Vybrané parametry
Výrobce General Dynamics, nyní Lockheed Martin Corp. Délka 15,03 m Výška 5,09 m Rozpětí vč. řízených střel 10 m Plocha křídla 27,87 m2 Max. rychlost přes Mach2 - 2124 km/h Dostup 15 240 m
Model
Asi jsem se zbláznil. Jsem radši, když to lítá pomalu a mám na všechno dost času, ale na druhou stranu mě lákaly dmychadla, turbíny. Prostě jsem neodolal a koupil tohohle krasavce od firmy Kyosho.
Další obrázky je možno zhlédnout na stránkách Kyosha věnovaných právě F-16 Fighting Falcon.
Recenze na model je např. v RC Revue 2/09.
A o co tedy jde? V krabici je model z jemně vypěněného polystyrenu s dokonalou povrchovou úpravou. Celek je rozložen do několika málo konstrukčních součástí - trup, křídla, SOP, VOP. Serva, dmychadlo, regulátor je zabudovaný. Vše jsem lepil Styrolepem, bohužel jako čuně, takže na několika místech je F-16 již nyní bojově poznamenaná :-( Práce je pohodlná a rychlá, jednotlivé díly jsou bez úprav umístěny a zdá se, že vše je OK včetně geometrie. Ke stavebnici jsem musel dokoupit již zmíněné lepidlo, Li-Pol 3 článek 30C 2100mAh, konektory a přijímač. Na sobotu se chystám osadit příslušenství. Po záletu samozřejmě nalepit obtisky, kterých je tedy požehnaně, asi poprosím Báru :-). Doufám, že za týden tady budou fotky z letů a ne z likvidace havárie.
Data modelu
Rozpětí 599 mm Délka 758 mm Max.hmotnost 400 g Nosná plocha 9,6 dm2 Řízené funkce výškovka, křidélka, otáčky dmychadla
Jako návnadu mrkněte na firemní video.
Pro Ondru - ve videu je na úvod hezky vidět, jak pomocník letadlo hází. Prosím nastuduj to, určitě budu potřebovat ochotnou, zkušenou a ledově klidnou ruku při prvních startech rozklepaného pilota.
17.09.2020:aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech
Létejte, co se dá ...