RC klub Kramolín
Dnešní datum: 10. 09. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Krásetín 25.6.2011 - 34
3. letecký den v Krásetíně
zobrazení: 1053
známka: 0


* BEC obvod pro modely – díl 2 ….

Vydáno dne 25. 01. 2010 (9239 přečtení)

… aneb úprava pro neelektroniky :-)

Tento článek přímo navazuje na můj první článek o externím modulu BEC do modelů ( viz. BEC ), vše je stejné (schéma, součástky, funkce apod.), jen vznikla úprava plošného spoje – místo výroby spec. DPS je zde použit univerzální plošný spoj typu „pruhy“. K této změně mě donutily okolnosti – od vydání prvního článku se na mě obrátilo „hafo“ lidí, buď přímo z modelářských fór (jedním z posledních byl např. McFík – Vrakouš …), ale i z jiných, např. z Ford-focus fóra (pro rýpaly – BEC ne jako doplněk Focusů, ale RC modelů … :-) ) a většinou všechny odrazovala výroba spec. DPS a mě už také výroba těchto DPS přestala bavit – poslední „rychlovka“ byla potřebná vyrobit do pár dnů – kdo mě zná, ví, že pro mě termín šibeniční :-) – takže jsem použil domácí zásoby a termín se podařilo splnit, ba dokonce předstihnout !!!

Jako základ DPS je použita deska univerzálního plošného spoje (zakoupená v prodejně s elnickými součástkami), kde jsou spoje tvořené průběžnými rovnoběžnými plochami – lze použít i podobné univ. desky DPS, jen je potřeba spoje přizpůsobit. Prakticky jedinou potřebnou úpravou spojů (kromě oříznutí rozměrů DPS) je přerušení dvou spojů pod stabilizátorem – jeden „končí“ za pinem U in a druhý pak „začíná“ za pinem U out – zde je potřeba spoj přerušit pečlivě (a nejlépe ještě proměřit multimetrem), aby nás nějaký vlasový spoj nakonec nepřekvapil (viď, Fíku :-) ). Rozměry desky volíme podle typu, velikosti a rozložení použitých součástek – doporučuji nejprve vše osadit „nasucho“ a poté teprve desku oříznout na konečné rozměry. DPS poté omyjeme lihem, případně odmastíme – tím bychom měli mít vše připraveno k osazování součástek (a nebo je, Míro, potřeba s plošňákem ještě něco udělat, aby na něj vůbec šlo pájet ? :-) ). Vše je, myslím, dobře vidět na „instruktážní fotce“ – snad to všichni po mě přečtou, připadalo mi zbytečné to překreslovat do PC ….

Součástky můžeme začít osazovat od vstupního „jumperu“ – 3piny pro připojení vstupního napětí a signálu z Rx (ten je na DPS průběžný, bez přerušení a ovlivnění stabilizátorem), dále osadíme vstupní kondenzátory (TER a TK) – pozor na polaritu elektrolytu !. Následuje správné osazení stabilizátoru – jeho „nožičky“ se ohýbají až za zesíleným místem a pokud plánujete z BECu vyšší odběry (do 1,5A, vyšší vstupní napětí apod.), osadíme pod stabilizátor chladič. Pak osadíme výstupní kondenzátory TER a TK (opět pozor na polaritu elektrolytu) a nakonec výstupní servokabel se servokonektorem (nebo vývod dle vlastní potřeby …). Vše je tak jednoduché, že při troše pečlivosti (která je všem modelářům vlastní, že ….. nebo by měla být …. :-) ) by neměl nastat žádný problém.

Poté zbývá ještě kontrola funkce obvodu – doporučuji jako vstupní zdroj použít buď stabilizovaný zdroj s proudovým omezením a nebo vybité aku – omezení zkratových proudů při chybě v zapojení – jak obvod stabilizuje i při nízkém napětí je vidět na fotkách. A nakonec celý obvod zatavíme do smršťovačky, nad stabilizátorem vyřízneme otvor pro jeho lepší chlazení a prořízneme fólii kolem vstupního konektoru. Tím máme hotovo a můžeme bez obav montovat do modelu – např. tak, že na spodek modulu přilepíme suchý zip nebo oboustranku – jak je libo … :-).

Pár poznámek k fotkám:
- fotka DPS – univ. DPS, hotový modul zespodu, zbylý kousek univ.DPS
- modul zespodu – je vidět přerušené spoje; spoje po zapájení součástek celé cínuji (nebo se musí natřít ochranným lakem)
- modul shora – osazení součástek, elektrolyty jsou v tomto případě osazeny nastojato – možno osadit i naležato, zmenší se výška (ale zvětší délka) modulu, vstupní TK není přes TER vidět …. Na fotce je ještě vidět horní část drátové propojky pro dva „minusové“ spoje – lze udělat tak, že při osazování kondenzátorů se jejich nožička ohne přes dva vedlejší spoje a zapájí …. – pozor na nechtěné spoje jinde !!!
- instruktážní obrázky – netřeba více popisovat, vše je z nich snad jasné – pro doplnění červený spoj je plus U, modrý minus U, bez barvy je průchozí signál, černě jsou naznačena přerušení a řezy ….
- hotový modul – modul ve smršťovačce, výřez pro chlazení stabilizátoru, výřez pro vstupní konektor. Jen pro upřesnění – na fotce je použit stabilizátor LF50CV, což je slabší (jen 1A) náhrada obvodu L4940V5
- měření – na fotkách je stabilizace BECu – vlevo vždy vstupní napětí (7,71V a 5,30V) a vpravo výstupní napětí (4,941V)
Základní schéma BEC obvodu spolu s informacemi k prvnímu článku najdete v downloadech (viz. stažení ), pokud budou ještě nějaké nejasnosti, pište na novako1@tiscali.cz

Jo, ještě jednou seznam součástek – někteří si stěžovali, že to po mě nemohou vyluštit :-) :
univ. plošný spoj „pruhy“ – deska stačí na „hóóódně“ BECů :-)
IO – (stabilizátor) - L4940V5 (max. 1,5A) nebo LF50CV (max. 1A) 1ks
chladič pro IO TO220
TK – (keramický kondenzátor) – min. 100nF 2ks
TER – (elektrolyt.kondenzátor) – min. 100mikroF / na min. 25V 2ks
jumperová lišta jednořadá, 90°, 3piny
servokonektor (female) s kabelem, cca. 10-15cm
smršťovačka
nářadí vypisovat nebudu, potřebnou chuť k práci také ne :-)
Ať se vám dílo daří …..


univerzální DPD modul zespodu
modul shora


instruktážní obrázek 1 instruktážní obrázek 2
hotový modul 1


měření 1 měření 2
hotový modul 3



Související články:
BEC – stavba svépomocí … (24.01.2011)
BEC potřetí … (04.03.2010)
BEC obvod pro modely (12.03.2008)
Celý článek | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...



Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek