… ale teď by potřeboval býti spíše ledoborcem …
Jak jsem tak koukal, tak první článek o plachetnici Pasát jsem publikoval 4.3.2018, takže prakticky tříletá doba na dokončení k první plavbě je docela slušná rychlost, alespoň co se mě týká. Takže hurá, konečně to vypadá, že bychom se mohli vrhnout do vln a nechat se ovívat příjemným vánkem. Ale jestli bude pokračovat současný styl počasí – tedy dva dny léto a týden zima – tak to spíše vrheme my a ne Pasát do vln … No nic, aspoň se mám na co vymluvit …
Chcete informace o mých úpravách a přestavbě Pasáta ? Pokud ano, čtěte dál, pokud ne, vypněte počítač a jděte dělat něco užitečného … :-) - třeba stavět plachetnici.
TRUP
- v podstatě zůstal bez úprav, kromě věcí, které jsem předělal …
Montážní otvory - do horní paluby jsem nadělal nějaké ty díry a otvory navíc (viz foto v minulém článku), zachtělo se mi prostě dovnitř. Do podélné osy paluby přišel výřez, do kterého jsem zalepil hliníkové „háčko“ – do jeho spodní strany je ukotven kýl a shora jsou otvory pro uložení stěžně s možností jeho posunu vpřed či vzad. Toto háčko zároveň vyztužuje palubu u otvorů.
Obložení otvorů je shora zvenku pomocí dřevěných lišt (proti vodě) a kryty otvorů jsou napasovány „na těsno“ a drží na magnetech. Pro vzhled a manipulasi s nimi jsou na nich shora jakási „pacholata“ – tři bludišťáky tomu, kdo uhodne jejich původ :-)
Kotevní patky – pro alternativní uchycování stěžně, ráhen a plachet jsem na palubu přilepil kotevní patky z hliníkového „téčka“ s „milionem“ otvorů, možnost volby a nastavení, to je prostě moje.
STĚŽEŇ a RÁHNA
- dřevo je hezká věc, ale mám rád i hliník, takže jsem zvolil „aluminium“ …
Stěžeň – hliníková trubička o průměru ? (musel bych to změřit), větším než ráhna :-). Dole je udělátko pro vložení do ukotvení, tedy trn zapadající do otvoru a nad ním „sploštěnec“, který zapadá do „háčka“. Blbě vysvětleno, už je to nějaký pátek, co jsem to vymyslel a udělal, ale neptejte se mi, proč zrovna takhle a podobně, prostě co šuplík dal a hlava vymyslela – jsem prototypový člověk … Nad ukotvení je stejným systémem (tedy styl „novák“) udělané ukotvení pro ráhna, otěže, napínáky a všechno, co ani neumím pojmenovat :-). A úplně nahoře na stěžni měla být hezká čepička s vlaječkou, ale musel jsem dodělat napínák stěžně dozadu, tak nic …
Ráhna – opět hliníkové trubičky o průměru ? (musel bych to změřit), menší než stěžeň :-).
Ráhno hlavní plachty je ke stěžni ukotveno přes kloubek, na konci má „oko“ pro otěž a napínák ráhna (kiking?).
Ráhno kosatky je ukotveno opět přes kloubek k jakémusi pomocnému stěžni, tohle asi nikdo nemá, takže to asi nemá ani jméno :-). Na konci je opět „oko“ pro otěž kosatky.
STĚHY a VANTY
- nejpozději právě teď se o pravověrné jachtaře pokouší mrákoty (pokud to s nimi nešlehlo hned na začátku) a začínají mi psát výhružné dopisy … :-)
Všechno jsem měl tak úžasně vymyšlené, obešel jsem všechny vyhlášené rybářské prodejny, nakoupil všechno možné a nemožné (ba i úžasné lisovací kleštičky), dokonce jsem o pár věcí obral i kolegu mistra světa v muškaření (či jak se to jmenuje), ale i když moje práce z rybářských lanek a propriet vypadala skvěle, funkčně to nebolo „to pravé“ ořechové, nehledě na názor jednoho nejmenovaného kamaráda jachtaře, že jestli to takhle pustím na vodu, tak si vezme štípačky a na Pasáta se podívá zblízka … Tak teda nic, začneme nanovo …
Naštěstí mě ten nejmenovaný kamarád jachtař (Václave děkuji) zásobil napínáky (nebo jak se tomu nadává) a jiného kolegu v práci jsem pumpnul o provázky k žaluziím, takže jsem stěhy a vanty mohl udělat klasicky. Sice jsem si ani tady pár „vychytávek“ neodpustil, ale snad to bude fungovat a štípačky zůstanou doma … A také jsem se skřípěním zubů dodělal zadní stěh, jak mi hned na začátku radil ten nejmenovaný jachtař (a já mu nevěřil…).
Ale přeci jen jsem něco z těch krásných rybářských věciček použil, očka, karabinky a podobné, to je prostě nádhera :-)
PLACHTY
- tak tohle byl pro mě největší oříšek, na nich jsem se nejdéle zasekl a rozhodně bych si netroufnul tvrdit, že tyhle jsou poslední a definitivní … Nejde jen o materiál, ale i o tvar, provedení, ušití, upevnění a já nevím co ještě. I když jsem se inspiroval původními plachtami (které díky svému stáří již nešly použít) a chtěl je „vylepšit“, prostě tenhle obor je pro mě „velká neznámá“ a i když jsem se snažil nastudovat co šlo, teorie a praxe se od sebe dost liší … Nuž uvidíme.
- materiál - zkoušel jsem například potah z deštníku, ale ani ten největší neměl dost velkou plochu bez švů. A ženské na ulicích se netvářily moc přívětivě, když jsem je obtěžoval kvůli deštníkům (asi doufaly v něco jiného) a při vytažení šablony plachty z kapsy mě dokonce chtěly i honit, furt jsem byl někde v běhu … Tak jsem toho nechal …
Zatím poslední verze je ušitá z koupelnového závěsu (musel jsem domů koupit nový), materiál se zdá být přijatelný a i barvy se mi líbí, takové pěkné bublinky – že bych Pasáta přejmenoval na Bublinu ? :-) :-) :-)
- uchycení ke stěžni a ráhnu – vyzkoušeno mnoho pokusů, zatím posledním jsou malé klíčové kroužky provlečené nýty v plachtě a navlečené na stěžni a ráhnu. Opět uvidíme, jak se to osvědčí …
VYBAVENÍ a OVLÁDÁNÍ
- elektrická výbava je jednoduchá – napájení obstarává čtyřčlánek NiCd 2Ah (z nouzáků na ETE :-)), jako vypínač slouží přímé připojení přes konektror XT30 (malá XT60), přijímač je REX7 na 40MHz (anténa „leze“ trubičkou přes zrcadlo až na zadní stěh) a kormidlo ovládá standartní servo Graupner C577 – všechno šuplíkové zásoby. Ovládání kormidla je zatím jediné dálkové ovládání, které tam je, pokud se Bublina nepotopí, tak jako další je v plánu naviják plachet (to bude chtít ještě hodně vývoje) a třebas i nějaké to osvětlení, mám k dispozici 7 kanálů … :-) Jo, jak jste již jistě pochopili, pro ovládání hodlám použít Graupnera MC-10 předělaného na 40MHz …
Tak co chybí ?
Jen to vyzkoušet na vodě a doufat, že si Bublina nezahraje na Titanik a odpustí mi moje omyly a chyby a bude si pěkně plachtit … Ale kde, kdy a s kým ? Upřímě řečeno, asi to porvé zkusím někde o samotě, abych si neuřízl moc ostudy, oba dva, tedy loď a já, jsme začátečníci … Nuž, opět uvidíme …
Apropo, jako první jsem si musel vyrobit stojan, páčto ten kýl furt někde překáží. A když už, tak mám jednak mini variantu – na stůl, na přepravu a tak podobně a maxi verzi, to když se nechci ohejbat … Ale tahle je v současnosti nějaká vachrlatá, budu jí muset opravit a vystužit, asi jí neprospělo, když na ni spadly šoupačky, vystěhované z haly do pracovny při pokládání nového koberce … :-)
Pár obrázků napoví více:
podpalubí pro serva
podpalubí pro přijímač a zdroj
podpalubí se skladištěm
přední dekl
zadní dekl
leze leze anténa
ráhno hlavní plachty
ráhno kosatky
hlavní ráhno na stěžni
horní „napínák“
Bublina v celé své kráse
stavba - 1
stavba - 2
stavba - 3