Pájky, pájení a pomocníci …

Autor: NovakO <@>, Téma: Elektronika (nejen) pro modeláře, Vydáno dne: 09. 12. 2011

… aneb když nám chybí jedna ruka …

Tak opět bylo impulsem k napsání článku Tamiya fórum, přesněji řečeno vlákno nazvané „Pájky ap.“ „Pájky ap.“ , kde byl položen dotaz – co děláte, když vám chybí jedna ruka … A protože se mě tohle stává pořád a v kombinaci s mojí proslavenou nešikovností je to vražedná kombinace, používám pár fíglů, které se mi za těch pár let osvědčily (a které jsem i někde a od někoho odkoukal), podělím se o ně i s ostatními ….

V tomto článku se nebudu zabývat chybějící rukou při osazování součástek do plošných spojů a podobné „vyšší dívčí“ v elektronice a ani ostatním pracím, včetně pracím modelářským. Budeme se zabývat pájením LEDek, drátů, konektorů a podobně, respektive použití třetí ruky při těchto pracích …

Takže – k problému můžeme mít prakticky dva přístupy. Jeden je skoro profesionální, tedy pečlivý a připravený, s použitím připravených pomůcek. A druhý? Prostě to potřebuji udělat rychle a nemám nic připraveného, použiji tedy to, co mám po ruce …..

Začneme „profesionálním“ přístupem - tak si tedy opatříme malý modelářský svěráček a uděláme si sadu svěrek z různě upravených kolíčků na prádlo - např. jako mám já, ještě z dob, kdy jsem dělal kity (tedy plastikové stavebnice letadel …). No, dobrá, vystačíme si tedy se svěráčkem a jedním mírně upraveným kolíčkem - má jen do roviny seříznuté „čelisti“, aby nám při práci nijak nepřekážely (lze to dobře vidět na fotkách). Jo, a počítejte s tím, že ho už na nic jiného nepoužijete - nejen, že bude poškozen teplem při pájení, ale také notně „zaprskán“ kalafunou, cínem a ostatními zplodinami od pájení - opravdu doporučuji ho na nic jiného nepoužívat a už vůbec ne ho vracet ženě (mámě, sestře, družce apod.) na prádlo ! :-)

Obr. - sada kolíčků a detail kolíčku s LED










Jak jsem se již v debatě zmínil, většinou je žádoucí pájený předmět neochlazovat - proto se nedává např. do kleští apod., tedy do „kovu“ - a také přidržovat co nejjemněji (ale pevně) - zkušenosti říkají, že klasický dřevěný kolíček je nepřekonatelný. Jo, a má oproti plastům jednu výhodu - teplem od pájky „nezdrhá“ a prostě se nekroutí a tak … :-)

A teď už konečně praktické ukázky a příklady - snažil jsem se vybrat typické příklady, další možnosti a využití nechť si každý zájemce „prubne“ sám … :-)

Tak například - určitě budeme někdy pájet vodiče (a rezistory) k LEDce a také nám vyvstane potřeba pájení konektorů - zde příklad toho nejlepšího, tedy G4. U LEDky by šlo z hlediska odvodu tepla „skousnout“ přímé upevnění do svěráčku, ale už ne z hlediska mechanického - necitlivost při utahování svěráčku může vést k poškození pouzdra LED. U G4 je to jasné - přímý kontakt s čelistmi svěráku nám odvádí příliš tepla a zahráváme si se „studeňákem“ a následnými potížemi. Apropo, obě možnosti upevnění G4 jsou vhodné, jen je třeba uvážit, která nám více vyhovuje a je pro náš způsob pájení vhodnější ….

Obr. - LED v kolíčku a 2x kolíček s G4




Dalším, co nás může potkat, je oprava vodičů vypínače či přepínače, potřeba připájení vodičů na „jumperovou lištu“ (a podobně) nebo oprava připojení např. na motoru apod. U pájení „jumperové lišty“ doporučuji na pájené kontakty - samozřejmě, že z druhé strany :-) - nasadit zkratovací „jumperové spojky“ pro lehký rozvod či odvod tepla a zachování tvaru lišty, protože plast těchto lišt je „tepelně měkký“, tedy teplem „prchá“ … :-)

Obr. - JMP v kolíčku, vypinač v kolíčku a motor ve svěráku




Zkusíme něco dalšího - jako příklad tu mám měřící hrot z měřáku typu „pentype“ - opravujeme např. vadný vodič k hrotu. Oba vyobrazené způsoby můžeme použít, ale hrot přímo ve svěráku je dost chlazen, takže buď musíme použít výkonnější páječku, pak nám ale hrozí, že se nám bude teplem opalovat izolace vodiče. A pokud bude výkon na vodič akorát, bude ho na správné prohřátí hrotu málo. Proto doporučuji také použít kolíček, kdy bude výkonu páječky akorát jak pro vodič (resp. jeho izolaci), tak i pro hrot. A i když se hrot poměrně dost zahřeje, dřevěný kolíček to vydrží (i když se nám nový opálí …), použijeme-li plastovou svěrku, „projde“ nám horký hrot do plastu svěrky … :-)

Obr. - hrot ve svěráku a hrot v kolíčku










Potřebujeme-li součástky při pájení chladit, dáme je do pinzety (nebo větší do kleštiček) a ty pak upneme do svěráčku. Upínat součástky přímo do svěráčku nedoporučuji, protože je zde malá citlivost a mohli bychom těmto součástkám „ublížit“. Jako příklad chlazených součástek jsem zvolil diody - první je typu 1N…. a druhou je nějaká KY … ze šuplíkových zásob - jako názorný příklad by to mohlo postačovat …

Obr. - dioda 1N…. a dioda KY… v pinzetě










A co když potřebujeme např. připájet vodiče na osazený plošný spoj ? (záměrně vynechávám osazování PCB součástkami, to je jiná kapitola vydající na samostatný článek …). No, pokud je PCB dostatečně malý, pak jej můžeme také upnout přímo do svěráku a nebo, ještě lépe do vhodné svěrky a tu pak do svěráku. Ale, přiznejme si to na rovinu, většina PCB je buď tak velká, že se nedá upnout a nebo častěji, složitěji osazená, že není za co upnout. A to pak nezbývá nic jiného, než PCB položit na pracovní stůl a nějak vhodně jej k němu fixovat, aby nám při práci po stole nepobíhal, že … A nebo, např. modelářské regulátory opatrně (!!!) upevnit do svěráčku za chladič, nejlépe přes nějakou izolační desku (např. kousek kartonu), aby se nám zuby svěráčku nepodepsali na povrchu chladiče … A nebo také můžeme zkusit amatérské řešení profesionálního provedení práce … :-) - viz poslední obrázek s lupou - hezké, ale nějak jsem si na práci s tím nezvykl, asi jsem „zkažený“ velkou profi lupou z práce … Malý kvíz - schválně, co je na třetím obrázku špatně, přesněji řečeno divně? Ilustrační obrázek, no dobrá, ale prakticky, tedy pracovně? :-)

Obr. - PCB ve svěráku, PCB ve svěrce a lupa se svěrkami




Tak jsme probrali „profesionální přístup“ a zbývají nám „polní podmínky“ - tedy nic připraveného nemám, ale musím to udělat. A správný modelář si musí umět poradit !

Takže nejprve ta lepší možnost - mám kde „uzmout“ dřevěný kolíček na prádlo, potřebuji jej jen něčím zatížit. A co takhle použít špulku cínu, se kterou při pájení stejně pracuji? A když nemám takovou, jaká je na příkladu? Ale nezoufat, i malý „smotek“ cínu dokáže slušně kolíček s pájenou součástkou podržet - pořád lepší, než jej nechat běhat po stole …. :-)

Obr. - LED v kolíčku a G4 v kolíčku










A pokud z nějakého důvodu nepoužiji dřevěný kolíček, mohu to zkusit s klasickou plastovou svěrkou. Jde to také (přiznávám, že je někdy vhodnější …), ale musím počítat s tím, že se mi „zaprská“ a opálí - obzvlášť při pájení G4 apod. Jo, a LEDka z této svěrky velmi ráda prchá, a to vždy v nejnevhodnější okamžik !

Obr. - LED ve svěrce, G4 ve svěrce a motor ve svěrce




A když potřebuji pracovat s PCB ? No, buď se mi vejde do malé svěrky a nebo musím použít to největší co najdu - viz druhý obrázek - svěrka maximálka ….. :-) A nebo s PCB pracuji „přímo“, tedy na stole …..

Obr. - PCB ve svěrce) a PCB v maxisvěrce










Nuž, to by v této chvíli bylo asi tak všechno, co mě napadlo, bude-li ještě nějaký dotaz či nápad, co dopsat nebo popsat, šup s ním do diskuze, tedy přesněji do komentářů, já s ním následně pak něco provedu ….