Jak povolat dědečka zpět do služby …

Autor: NovakO <@>, Téma: Ostatní modely - technika, Vydáno dne: 13. 04. 2021

… aneb Graupner MC-10 na 40MHz.

Když nepočítám první modelářské vysílačky - amatérskou „marsku“ a Modelu T6 – tak Graupnerova MC-10 byl náš první moderní vysílač (tedy v soupravě s přijímačem), se kterým jsme se učili svým leteckým dovednostem, v té době samozřejmě na 35MHz. Jak bylo tehdy zvykem, byl vysílač zakoupen v základním provedení, tj. 4 kanál a bez doplňků. Ale dal se rozšířit na 7 kanál a dvojité výchylky, buď s origo díly od Graupnera a nebo s pomocí šikovného elektronika „za hubičku“. Takže já a Míra jsme MC-10tku dlouho používali, k poměrně velké spokojenosti, bez potíží, které potkávaly ostatní majitele vylepšené MC-10, tedy MC-12. Ale jak už to bývá, život, čas a technika šli dál a MC-10 nám přestával vyhovovat – Míra šel dále cestou Spektra, já Eclipse, Míra časem MC-10 prodal, já ji nejprve předal k užívání do Plzně a posléze si ji vzal zpět, kde jsem se občas „kochal“ její jednoduchou krásou, tj. strohé účelové tvary pultového vysílače, které mě stále „oslovují“, inu, já už jsem takový … Sice měla plánovanou službu v ČB při absenci Eclipse, ale prakticky k tomu nikdy nedošlo a když v ní „umřel“ napájecí akumulátor, jen smutně ležela v polici a čekala, jestli si na ní někdy vzpomenu …

A jak už to bývá, náhoda a okolnosti tomu chtěly, aby se tak stalo … Když jsem konečně po sakra dlouhé době tak nějak dokončil plachetnici, nechtělo se mi jí řídit volantovou vysílačkou a tak jsem hledal alternativy. Sice mám ještě v polici dva kousky Hitec Ranger, ale u nich je bohužel občasná nespolehlivost, nejen, že už jsou asi vyběhané poťáky ovladačů, ale asi i elektronika už mele z posledního, takže raději ne … Dále bych také mohl dát do Eclipse modul 2,4GHz, ale na vodu je prý lepší klasika 40MHz, GHz a voda se prý občas nemají rádi. A ano, teď mě napadá, že jsem do Eclipse mohl také nacpat modul 40MHz, ale to mě vlastně napadlo až teď … Prostě, osud chtěl Graupnera a plachetnice si ho zaslouží … :-)

A jak všichni samozřejmě vědí, na lodě se nesmí použít původní 35MHz, tak využijeme 40MHz vf modul z volantové Futaby, která nám odešla do křemíkového nebe … Není to profi řešení, není to nejkrásnější řešení, ale je to efektivní a funkční řešení – inspiraci nabídl návod na instalaci vf modulu 2,4GHz od Jeti, modul, co se instaloval dovnitř do MC-10/12. Můj postup je prakticky stejný – tedy co se týče elektrického zapojení, rozdíl je jen v mechanickém provedení. Místo přilepení modulu dovnitř vysílače jsou ven vyvedeny PINY pro výměnné vf moduly, které jsou připájeny na kousek DPS, přilepený k šikmé části spodního dílu vysílače, fotky asi budou názornější. Elektrické zapojení je stejné, tedy odpojení napájení původního 35MHz vf modulu (odpojení „nulové“ spojky JPC3 a vyjmutí původního krystalu) a vyvedení požadovaných spojů na externí konektor - +Ucc, GND a PPM signálu. Oproti návodu je ještě na příslušný PIN vyvedena anténa (přes spojovací konektor), přičemž anténa musela být odpojena z původního vf modulu. Jinými slovy, původní 35MHz vf modul nejde bez zpětné úpravy použít, může se pouze nasadit zvenku vysílače výměnný vf modul, buď 35MHz, 40MHz nebo 2,4GHz. Můžeme si o tomto provedení myslet cokoliv (co chceme …), ale předpisům ČTÚ toto řešení neodporuje, je to vlastně vysílač s výměnným vf modulem, jen zatím na něj nemá „šachtu“, ale ta už je zadaná do 3D tisku … :-). A hlavně to funguje, do vyrobeného půltu na MC-10 to pasuje, takže já jsem plně spokojen …. :-)

Tož tak …

PCB s PINY pro výměnný vf modul spodní strana



PCB s PINY pro výměnný vf modul shora



nulová spojka JPC3



konektor Vcc, GND a PPM



instalace a zapojení PCB



MC-10 na 40MHz shora



MC-10 s modulem 40MHz