RC klub Kramolín
Dnešní datum: 10. 09. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Kramolín - 18.9.2010 - 23
RC rally
zobrazení: 1326
známka: 0


* Šílenost zvaná světelný set….

Vydáno dne 17. 09. 2008 (6989 přečtení)

…aneb jak udělat z modelu vánoční stromeček.

Jak už se stává pomalu zvykem, za všechno opět může Jirka Krochot. :-); Pokud to upřesním, tak historie je asi taková: Svého času mě na icq od Jirky přišel zprvu nenápadný dotaz na téma – jak udělat zpátečku (tedy světla) na RC model auta. Rozvinula se slušná diskuze, prováděl jsem i nějaké pokusy a psal o tom i v článcích zpátečka-článek1 , zpátečka-článek2

Inspirováni těmito pokusy jsme nakonec našli (tedy přesněji MiraH) modul pro ovládání světel od fy. BEL ) a jeden kousek byl do klubu zakoupen (přesněji - koupil si jej MartiN, aby jej dobrovolně (ha,ha) zapůjčil k testování). Než však mohlo dojít k testům, nějak (a neptejte se mě jak…) se rozhodlo, že se tímto modulem vybaví všechny nové klubové karosérie (Subaru 2007), které mají paraboly pro osazení LED osvětlení. Naštěstí bylo těch nových karosérií jen šest (jak je to „jen šest“ relativní!!!) – kdo myslíte, že celou instalaci světel, včetně tohoto modulu, dostal na starosti?
šest kousků v krabici
Ano, byl jsem to já, jako nedobrovolně zvolený klubový „elektrikář“. A protože požadavků na osazení světel a hlavně možností ovládání jednotlivých LED bylo moc (co majitel, to jiný požadavek), vznikl pokus o tento relativně univerzální světelný set, v klubu interně nazývaný „světelná šílenost“.
hotový set v sáčku

Když už jsem dostal tento úkol, začal jsem na něm pracovat především jako „elektronik (amatér…)“ – a zde začalo moje dlouhé trápení. Malá poznámka – modelář-neelektronik by prostě podle návodu přidělal jednotlivé LED do parabol, po vnitřku kastle by nějak „natáhnul „ dráty (možná ještě přidal k LED nějaké odpory) a připojil je k BEL modulu, spolu s přívodem signálu od motoru a napájení celého osvětlení. Rychlé, jednoduché ap., ALE! A tady nastupuje to „klubové“ ALE. Jednak mě „profesní čest“ nějak nedovoluje použít řešení typu „vrabčí hnízdo“, jednak zde přistupuje možnost rychlé demontáže kabelů a setu z karosérie (opravy, čištění ap.) a především – možnost rychlého „přeprogramování“ funkcí světel a ještě některé přidané funkce světelného setu. Další poznámka – po pravdě, hlavním důvodem možnosti volby funkcí světel bylo to, že jsme se nemohli před výrobou světel shodnout, jak co má svítit!
Vlastní návrh „světelného setu“ vycházel z několika zásad. První byla moje praxe elektronika (plošné spoje - PCB, kabeláž apod.), modelářská praxe (součástky, provedení), variabilnost (modulové řešení), požadavky funkce (návrh programování) a také vlastní lenost (kabely a k nim příslušné konektory).
Vlastní LED jsou do parabol osazeny na plošných spojích (které obsahují i rezistory pro napájení ze zdroje 5V), které v parabolách drží jedním vrutem (z původní výbavy), správnou polohu určují LED a „sloupky“ parabol. PCB, LED a rezistory jsou chráněny před nečistotami čirým ochranným lakem na osazené plošné spoje. Celý PCB se dá rychle vyjmout, v jednotlivých parabolách je nezáměnný (levý/pravý, přední/zadní). PCB je s napájecím kabelem spojen řadovým 8pin konektorem se zámkem – správná polarita zapojení je dána provedením konektoru, levý a pravý konektor je označen (LP/PP, LZ/PZ). Se základní jednotkou světelného setu jsou jednotlivé paraboly spojeny plochým, 10ti žilovým počítačovým kabelem, ukončeným „samořezným“ PC konektorem 2x 10 pin (ta lenost – kdo by se mačkal s tolika konektory – i tak to bylo při 6ti jednotkách „o ruce“…).
Dále je do základní jednotky přiveden 2 žilový kablík signálu chodu motoru, zakončený 2pin konektorem se zámkem (stejný typ jako u světel) a také 3žilový kabel pro napájení celého světelného setu (napětí 5V z obvodu BEC) a ovládání RC spínače 3. kanálem – tento kabel je zakončen klasickým servokonektorem (v klasickém zapojení), napájení a signál je odebírán z příslušné pozice přijímače.

zadní světla s kabelem přední světla s kabelem

Základní jednotka se osazením dá rozdělit do pěti logických celků – jsou to vývody a nastavení pro přední a zadní světla, pozice pro osazení BEL modulu a RC spínače a nakonec pole pro propojení jednotlivých napájení a signálů.
Pozice pro RC spínač (RCS) – spínač je k základní desce pouze mechanicky připevněn, el. připojení se provádí příslušnými vodiči do příslušných konektorů – hlavním důvodem bylo to, že jsem nechtěl zasahovat do konstrukce RC spínače a zkracovat originální kabely .
Pozice pro BEL modul – modul je mechanicky a elektricky připojen do 2řadového konektoru (který je osazen do PCB), další připojení výstupů z modulu je vodiči („barevný“ plochý kabel) zakončenými piny (female) z FRB konektorů, které se zapojují do příslušných pinů v „jumperovém“ poli u jednotlivých vývodů pro světla.
Propojovací pole pro napájení a signál jsou tvořena 3mi řadami jumperových pinů, na kterých se připojením příslušných servokonektorů dají získat potřebná napájení a signál. Podobně je to s propojovacím polem pro signál z motoru, jen na koncích tohoto pole jsou osazeny konektory se zámkem.
A nakonec vlastní vývody pro světla – obsahují nejen výstupní konektory pro kabely, ale též programovací pole (jumpery) pro volbu druhu napájení každé jednotlivé LED. Je tedy možné programovat samostatně každou LED každého světla, včetně volby zdroje napájení (plus/minus, BEC, BEL, RCS…). Volba se provádí buď jumperem (spojeno – napájení z „centrálního rozvodu“ BEC 5V) a nebo při rozpojeném jumperu připojením vodiče (s FRB konektorem) od příslušného signálu (BEL, RCS apod.).
set chráněný smršťovačkou
Celý modul světelného setu je proti nečistotám chráněn průhlednou smršťovací fólií, která je v místech pro konektory proříznuta (vývody světel, přívod signálu motoru, přívod napájení a signálu), proříznut je i otvor pro nastavování RC spínače a programovací kabel BEL modulu. Ochrana proti nečistotám bohužel znemožnila přímou možnost nastavení napájení jednotlivých LED („demokraticky“ jsem to všem nastavil stejně, aspoň s tím nebude nikdo furt laborovat….. :-) ), nastavení je možné až po rozevření „smršťovačky“ (při jejím opatrném proříznutí na spodní straně setu), jak se toto řešení osvědčí v praxi ukáže až čas…. Modul je (tedy bude…) do karosérie připevněn dvěma kousky suchého zipu (spodní strana střechy) možnost demontáže při mytí karosérie, kabely ke světlům si do karosérie připevní každý sám, podle svého „vkusu“ (aspoň v něčem mají možnost volby…. :-) ), dané je pouze poloha a tvar plochého kabelu.
osazení setu v karosérii set v karosérii
Nakonec ještě nastavené funkce jednotlivých LED – protože se stále všichni jen dohadovali, nastavil jsem to sám, podle upraveného návrhu Martina….. (předpokládané napájení z BEC 5V a ovládání hlavním spínačem a 3.kanálem) :
1. zapnutí hlavního spínače napájení „palubní“ elektroniky – rozsvítí se přední tlumená světla, rozsvítí se zadní koncová světla, začne blikat LED ve výfuku (je-li osazena), po bliknutí se rozsvítí žluté LED v předních blinkrech.
2. sepnutí 3. kanálu vysílače (nebo příslušného nastaveného) – rozsvítí se přední dálková světla, rozsvítí se světla přídavné světelné rampy (je-li osazena)
3. při rozjezdu modelu vpřed – zablikají žluté LED v předních blinkrech
4. při zpomalení modelu (brzdění) – rozsvítí se zadní brzdová světla
5. při couvání modelu (zpátečka) – rozsvítí se zadní zpátečky (couvací světla)
BEL modul je dále (v určitých mezích) programovatelný – po pochopení popisu v návodu a logiky programování je to velmi jednoduché (ha,ha, už slyším ty protesty budoucích majitelů …). Pro snadnější programování jsem pro každého udělal „programovací kabel“ – celé je to uzpůsobeno tak, aby toto šlo jednoduše udělat v „otočené karosérii“ – jde to, po programování všech šesti kousků už v tom mám určitou praxi…..
programovací kabel
Tak, a tohle je prakticky celý návod na výrobu „pojízdného, dálkově ovládaného vánočního stromečku“, pokud bude mít někdo zájem, poskytnu přesnější materiály, ale žádný další modul už nedělám, bylo to dost únavné, opět jsem se ujistil, že jsem pouze „prototypový člověk“, sériovou výrobu zkrátka nemám rád :-) - až zase někdo v klubu přijde s podobnou „ptákovinou“, zastřelím ho hned! Tímto také děkuji své ženě za trpělivost se mnou a za nákupy v prodejně součástek….
A předem odpovím na poslední případný dotaz – na kolik to vše přišlo? Odpověď je jednoduchá – radši se ani neptejte, my to nikdo raději ani nepočítáme (nebo by nám to manželky také mohly pěkně spočítat….!), v takových situacích nejsou peníze podstatné (haha…), odměnou nám bude (snad…., článek vzniká před praktickým provozem) krásný svítící model – když už nám to moc „nejede“, tak ať to aspoň nejlépe svítí!
Ještě bych jen na svou omluvu dodal, že to nakonec vypadá úplně jinak (ošklivější, větší, těžší, komplikovanější atd….), než bylo původně plánováno, ale jiné už to nebude…. Třeba se mým modulem někdo inspiruje a udělá to lépe – v tomto případě prosím o informace…. :-)
PS – první dva kousky (moje a Elišky) už jsou osazené (mimo výfuků) a připravené na ostrou premiéru na našich závodech v Kramolíně (20. 9. 2008), tak nám držte palce…
návody pro světla

Celý článek | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...



Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek