RC klub Kramolín
Dnešní datum: 10. 09. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Božkov - 25.4.2009 - 36
2.RC Rally
zobrazení: 1296
známka: 0


* Úpravy chlazení regulátorů Ezrun / Turnigy …

Vydáno dne 20. 06. 2011 (6282 přečtení)

… aneb i BEC je třeba řádně větrat !

O přemýšlení, proč se mi „něco“ přehřívá v regulátorech a „co“ se mi v nich přehřívá, jsem již psal. O teorii, co se tam přehřívá, jsem také psal. A nakonec jsem psal i o tom, co s tím hodlám dělat – tedy, že se pokusím upravit, přesněji řečeno zlepšit, chlazení obvodů BEC pomocným chladičem. O výhodách a nevýhodách tohoto řešení jsem se také zmiňoval – jednou ze zmíněných nevýhod bylo i zvýšení hmotnosti – konkrétně z 60g neupravené „pětatřicítky“ na 90g po její úpravě, resp. na cca. 110g u „šedesátky“. Posouzení této „nevýhody“ nechám na každém zvlášť … :-)

Regly na váze …




Podstatou zmiňované úpravy je, že BEC obvody umístíme na vhodnou chladící plochu – původně se přes teplovodnou gumu dotýkaly plexi krabičky regulátoru, my je budeme přes stejnou plochu obvodů (a gumu) chladit přidaným Al chladičem. Podmínkou úprav bylo také to, že se nebude na regulátoru nic „nevratně“ upravovat (aby šel případně vrátit do původního stavu) a úpravy budou jednoduché a nenáročná na čas a materiál – tedy v podstatě „co dům dal“ a stylem „v jednoduchosti je krása“, neboli „lenost, matka pokroku“ … :-)

Takže jdeme upravovat – nejprve si seženeme všechny potřebné „součásti“ a pak se do toho dáme …

Začneme volbou vhodného chladiče – buď seženeme nějaký „profi“ pro chlazení např. tranzistorů či stabilizátorů a nebo nám nějaký vhodný „padne do oka“ a my jej jednoduše upravíme. Hledání mi usnadnil vadný regl od Míry, který jsem měl jako „mustr“ (po odstranění kabelů) a zkoušel je v různých chladičích. Nakonec jsem zvolil cestu „dva“ (i když z „jedničky“ jsem jich vyzkoušel několik …) – v práci jsem narazil na chladiče z vyřazených obvodů pro buzení generátoru ( ! ) a ty pasovaly naprosto přesně (ještě jich tam pár je …). Pouze jsem odřízl přebytečná žebra – maximalisté je tam mohou ponechat :-). Pak stačilo chladič jen zabrousit, „kovovým“ epoxydem zaslepit otvory původně pro vývody tranzistorů, chladiče nastříkat vhodnou barvou – není podmínkou, funkce pouze estetická (nezapomenout nechat čistou plochu pro dotek chlazených součástek !), vyvrtat otvory pro upevňovací „nožičky“ a otvory pro „připáskování“ ventilátoru. Zde malé poznámky – první – prvotní plán byl, že se v chladiči vyvrtají (v rozteči otvorů pro plexi krabičku) otvory, vyřízne se závit M2 a celek reglu se delšími „dvojkami“ přitáhne k chladiči – jednoduché, efektní, efektivní … Ale ouha, vrtání mě stálo pár vrtáčků 1,6mm (Proxxonka hliník neutáhla, aku B&D byla už moc robustní …) a závitníky M2 zvládly díry dvě, pak se kously a zlomily (jo, hliník je s…ě ) – je mi jasné, že „pravověrní strojaři“ padají do mdlob, ale je to tak … Takže se to udělalo jinak … A poznámka druhá – připevnění ventilátoru na „vršek“ chladiče jsem se také snažil vymyslet elegantněji, ale nic lepšího (a jednoduchého) mě nenapadlo, takže to zatím takto …

Chladič a jeho úpravy …







Teď potřebujeme něčím nahradit původní plexi krabičku regulátoru, tedy pokud jí nechceme řezat a zkracovat … Původním záměrem bylo udělat krabičku novou, tedy slepit jí z vhodného materiálu – plexi, laminát apod., výborný materiál z bezp. tabulek by se mohl vznikajícím teplem kroutit a deformovat. Pak na mě vykoukla odkudsi ze šuplíku krabička od kinofilmu (mlaďasové ať si od rodičů nechají vysvětlit, co to byl kinofilm … :-) ) a bylo to jasné – ideální materiál, optimální rozměry a barva ! Uřízl jsem proužek správné výšky (asi 8mm) a ten šel bez potíží natvarovat na PCB reglu. Skvělé, žádné dlouhé lepení apod., hotovo za pět minut a docela dobře to vypadá ! Na PCB a chladič je toto „mezikruží“ zatěsněno pomocí silikonového tmelu – není to sice proti vodě, ale od prachu by to trochu chránit mohlo …

Mezikruží z krabičky od kinofilmu …







Dalším krokem postupu jsou montážní patky pro připevnění reglu k chladiči – musí to nejen držet mechanicky, ale i současně přitahovat chladiče k součástkám, a to jak BEC a dolní chladič, tak i spínací tranzistory a horní chladič. Původní ideální představa dvojkových šroubků zklamala, tož nezbývalo než něco vymyslet …A opět zasáhla náhoda, přesněji řečeno, představa byla, jen najít vhodný matroš – stala se jím trubička pro vedení antény v modelu, přesněji její torzo. Takže převrtat otvory v chladiči na průměr 3mm, vsunout kousky trubiček, zalepit vteřiňákem a potom zkrátit na správnou délku, tedy výšku … :-). K přišroubování reglu do trubiček jsou použity vruty panhead 2,2mm x 16mm z modelářských zásob – nemusí se do trubiček řezat závit (stejně M2 už nemám …) a drží to výborně …

Vruty, nožičky a upevnění v chladiči ….







Tak, regl máme v chladiči, teď ještě nucené větrání. Malá vsuvka – vodiče původního, origo, ventilátoru byly připájeny přímo na PCB regulátoru, a to na napětí aku – kromě vyššího napětí na větráčku (7,4V – 5V) ještě napětí kolísalo v závislosti na zátěži aku a to se mi prostě nelíbilo. Proto jsem u všech svých reglů udělal několik úprav – v prvé řadě jsem napájení větráčku přepojil na napětí z BECu (6V) a dále, pro použití různých ventilátorů, vodiče připojil přes konektor – na ventilátorech jsou 2pin servokonektory (female) a na reglu je připevněna 2pin jumperová lišta (male). Výměna ventilátoru je otázkou chvilky … Pro nové chlazení „sestavy reglu“ jsem použil osvědčené (alespoň pro mě) 5V ventilátorky 30x30mm Sunon Maglev (kus cca 130Kč) – po prvním namazání a zatěsnění proti prachu vydrží dost dlouho … Vymýšlel jsem různé varianty připevnění k chladiči reglu (resp. BECu), ale nakonec vyhrálo (aspoň zatím) provedení „stahovačky“ – rychlé, jednoduché, funkční … Jen je potřeba dát pozor na orientaci „stahovaček“, aby ventilátor nikde o nic nedrhul a to ani při provozu modelu. Sice to nevypadá zrovna úžasně, ale nejde to na výstavu, funkčnost má přednost. Poté ještě připevníme dlouhé vodiče a případně i externí filtrační kondíky („šedesátka“) – a to tak, abychom to měli optimálně v modelu i z hlediska co nejlepšího proudění chladícího vzduchu.

Apropo, chladící vzduch – vrátil jsem se k svému původnímu systému (opuštěnému s příchodem „stříďáků“) – tj. nucené pomocné odsávání chladícího vzduchu, tedy nucená podpora přirozeného proudění (více teorie o tomto v mém příslušném článku …). Tedy – ventilátory reglu vzduch sají z chladiče nahoru a totéž dělá ventilátor na „bordelkrytu“ (tedy odsává vzduch z vnitřku). Přívod vzduchu je zatím ponechán mezerami vpředu a vzadu mezi krytem a podvozkem, nevylučuji možnost instalace ventilátorku pro nucené vhánění vzduchu pod kryt, uvidíme, co přinese praxe …

Komplety reglů …

.






Upravené regly jsou do modelu připevněné klasickým způsobem, tedy na suchý zip – výhoda větší plochy chladiče je, že lze použít větší „sucháč“ a regl lépe drží. Při instalaci je třeba dát pozor na volné proudění chladícího vzduchu – úprava zvedla celý regl výše a tudíž není třeba dalších úprav (snad …). Jen ještě musím (tedy chci, ne že by to bylo životně nutné …) trochu posunout ventilátor na krytu ke straně (pro lepší proudění vzduchu) a asi dodělat malou přepážku (ze zbytku lexanu) k ventilátoru, aby byl vzduch lépe odsáván z reglu …

Regly v modelu apod…







Úpravy jsou hotové, teď jen je „prubnout“ v praxi – první termín v Třemošné nevyšel, uvidíme na termínu dalším … :-)


Celý článek | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...



Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek