RC klub Kramolín
Dnešní datum: 10. 09. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Galerie

Radyně - 29.11.2009 - 27
expedice
zobrazení: 1748
známka: 0


* Malý digitální voltmetr za babku …

Vydáno dne 20. 03. 2012 (7925 přečtení)

… a nebo za pár korun v Lidlu

I když nejsem přílišným přítelem „výhodných“ nákupů za co nejlevněji, občas zabrousím do Normy či Lidlu a pokoukám, co nám tam „výhodně“ nabízejí. Není to sice „profi“ kvalita, jak se nás občas pokouší přesvědčit, ale pro prostého kutila se tam dost užitečných věcí sehnat dá … Nu, a protože na tenhle tester byla objednávka i od MartiNa, zkusmo jsem jej koupil také - už ani nevím, kolik vlastně stál, ale moc to být nemohlo, jinak bychom ho nekupovali … :-) Podobný tester už mám na chalupě, jen je jednodušší (a více orientační), neboť je na něm indikace pouze barografem (tedy sloupcem) na LCD displeji. Přiznám se, že jsem uvažoval o jeho využití např. u 12V aku (signalizace při výpadku dobíjení apod.), ale bylo to trochu komplikovanější (přepínání rozsahů apod.), takže jsem od toho upustil. No, a když se objevila novější verze tohoto testeru s digitálním voltmetrem, koupil jsem jej a podrobil malému testu - tedy, testu jsem jej podrobil až poté, co mi volal MartiN a řešili jsme divné údaje u jeho kousku - mimochodem, budu mu jej asi také muset „testnout“.

Vzal jsem tedy regulovatelný laboratorní zdroj (Diametral V130R50D, 30V, 10A) a přesný multimetr (Metrix MX56C), všechno prodrátoval, připravil si papír a tužku a jal se fušovat do práce metrologům … Přesné výsledky jsou na obrázku, stručně řečeno, tester mě příjemně překvapil, v rozsahu do 10V je rozdíl do 0,02V (tedy 2 setiny voltu), výše se chyba již pohybuje v desetinách voltu (zkoušeno do 30V), což je ale stále pro orientační měření více než dostačující … A z tohoto závěru také plyne použití testeru - nenahradí nám multimetr - jež by, jak já říkám, měl vlastnit a umět používat každý pořádný modelář - ale jako přesná zkoušečka či orientační voltmetr je naprosto vyhovující. Příklad použití ? Kontrola napětí Pb napájecího akumulátoru, napájecích akumulátorů pro vysílač, velikost napětí „palubních“ zdrojů a tak dále, vymyslet se toho dá dost … Prostě, za málo peněz hodně muziky, zvlášť, když uvážíme rozměry testeru …

Obr. - měření testeru



No, a jak jistě tušíte, nebyl bych to ani já, kdybych se testeru nepodíval „na zoubek“, přesněji řečeno „na střeva“ … :-) A co můžeme vidět? No, mrňousek plošňák a spoustu místa kolem - pokud bychom upravili krabičku - tedy ořezali tak, aby zbyla jen část pro displej a napájecí „knoflík“, máme krásný malý měřáček, který můžeme zabudovat skoro kamkoliv (např. do kufříku s napájecím Pb akumulátorem …) a máme přesný indikátor napětí s prakticky nulovou spotřebou. Tak co, jdete do toho také ?

Obr. - změřené hodnoty, rozebraný tester



A nebyl bych to opět já, kdybych to nevyužil i dále - k vývodům, tedy měřícím přívodům na PCB opatrně připájíme dva vodiče, na druhý konec dvě zdířky (já použiji zdířky G2mm), ty zalepíme do volného prostoru v dolní části krabičky (samozřejmě tak, aby byly přístupné zvenku, že), vyvrtáme dírky pro protikusy a po opětovném smontování máme malý orientační voltmetr do kapsy či modelářského kufříku … Jo, vlastně si ještě musíme vyrobit nějaké měřící šňůry … :-) Tak ať se vám daří, já jdu na to … :-)

Apropo, přece jen jsem našel nějakou tu chybičku – dávejte si pozor na polaritu měřeného zdroje. Ne, že by se měřák nějak poškodil, ale prostě při obrácené polaritě nebude měřit, zkrátka minus to neumí … :-) A co ještě co se týká naměřených hodnot a přesnosti měření – zatím zkoušen jen jeden kousek testeru, tudíž nemohu zaručit, že se nějaký jiný nepovede – až „prubnu“ Martinovo, dám vědět … :-)

Obr. - upravený tester



Jo, a ještě jedno, ale velmi DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - při měření napětí na externích zdířkách vysuňte originální měřící nástavec, nebo ještě lépe, mějte na něm nasazenou izolační bužírku (viz. obr.), kterou sundávejte jen při měření baterek přes origo kontakty !!! Nástavec v zavřeném stavu totiž zkratuje měřící vývody a to trošku vadí při měření napětí ext. vývody, že … Sám jsem si to uvědomil až při opětovném smontování testeru a jeho zkoušce … :-) - naštěstí na zdroji s omezením proudu, ale běda, pokud by se to stalo např. na pohonném akumulátoru, myslím, že by se jednalo o poslední měření … :-(


Celý článek | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

RCK hledá

Hledej na webu
Hledej na RCK


Vybrané termíny
17.09.2020: aktualizace v článku "Létejte, co se dá …"
do download přidány další informace z RCR 09/20 a odkaz na "droní" stránky s informacemi, včetně odkazu na stránky UCL, kde by se měly objevit informace o registracích a testech Létejte, co se dá ...



Všechna práva pokud není uvedeno jinak si vyhražují členové RCK a užití materiálu je možné jen s výslovným souhlasem a uvedením odkazu na stránky RCK.

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Hostováno u MHServis.cz - tvorba www stránek