Další broukárna :-)

Autor: MiraH <mirah@wo.cz>, Téma: Ostatní modely - technika, Vydáno dne: 04. 04. 2009

Ne nepřeklepl jsem se, je to modifikace Jirkových bejkáren. Takže chytne se někdo i na tohle.....????

V lednovém čísle RC Revue mě zaujal článek Michal Černého - PICAXE - procesor pro neprogramátory (je to seriál, vychází v každém čísle od 1/09). Koukám na to proč to je v modelářském časopise, koukám, vypadá to jako obyčejný BASIC, koukám, koukám, a pak se mi rozsvítilo. Dyť by s tím mohla být docela legrace :-) Mrknul jsem na internet a zjistil jsem, že jsem neobjevil žádnou novou věc. Než jsem prozkoumal alespoň pár zdrojů, zabralo to nějakou chvilku.
Na ochutnání třeba - minisumo nebo Hranické robotování. Ostatní si najde kdo chce :-)

Nejprve jsem si stáhnul do počítadla program na obsluhu procesorů PICAXE, který umí i simulaci a trochu si s tím hrál. Ale nebylo to ono, nešlo simulovat vstupy (typicky šířku pulzu) a tak jsem si opět jen dál prohlížel co staví jiní a jinde. Až jsem jednou čubrněl na stavebnici Umíka nadával proč je tak drahá a vymýšlel jak ji nahradit merkurem, načapala mě Bára. Robot se jí líbil a dokonce projevila přání mrknout na to programování. Takže program přišel i na druhé PC a Bára zkoušela, zkoušela. Vzhledem k tomu, že jí to docela chytlo, domluvili jsme se, že vyzkoušíme zapojení z RC Revue.
Po zhlédnutí součástek co jsem měl doma a co je třeba, jsme objednali kompletní sadu určenou právě pro zapojení podle RCRevue. Došla v týdnu a dnes jsme započali naši robotickou éru.
Ráno jsem začal skládat součástky na univerzální desku, oproti RC Revue jsem jen doplnil 5V stabilizátor pro napájení desky ze zdroje co mám ve skříni a používám ho na vše do 9V. Docela mě totiž děsila zmínka, že při napětí vyšším než 5,5V se z procesoru smaže obslužný program a je hotovo, tedy je třeba objednat nový procesor :-)

P1 P2 P3

Zpočátku jsem trochu tápal jak se na tý desce vlastně všechno pospojuje, zatím jsem tam dělal jen blikače z LED diod a podobný prkotiny, když to chtěl vysvětlit Míša. Ale brzy jsem pochopil jak na to a tak už to odsejpalo. Tedy pokud se mi někam nezakutálel drátek, dioda či další součástky. Poskládáno, zapojeno, zkouška prvních programů. A ejhle, pokud není třeba ovlivňovat děj vstupem, vše běží jak na drátku, pokud je třeba na vstupu pulzní signál, nějak nám to nefunguje. Jako zdroj signálu jsem použil servotester a trošičku přizpůsobil zapojení z RC Revue, kde jsem nenapájel obvod ze servotestru, ale z externího zdroje přes stabilizátor (zapojení dle doporučení samozřejmě s odrušovacími kondenzátory). Samozřejmě jsem po půl hodině koumání přišel na to, že je problém ve zdroji, který produkoval čertví co (zvlněné napětí - Ondro?) a ovlivňoval chod procesoru a korektní čtení šířky vstupního pulzu. Takže jsem přeměřil napětí na výstupu servotestru - 4,8V, předělal napájení desky - teď jede ze servotestru a zároveň z něj jde požadovaný signál a všechno nám funguje :-)

P4

Vyzkoušeli jsme všemožný blikače a spínače a vypínače a je to docela prča. Já vím, že Ondra tohle všechno už dělal, ale asi vždy jen z předprogramovanýho procesoru. Nebo se pletu? A už se těším na sirénky, dáme tam piezosirény, budeme generovat příšerný zvuky a dostaneme od Katky do úsměvu :-) Ba ne asi se v první řadě vrhneme na pochopení čidel zpracovávajících venkovní podněty, změny barvy - jasu a indikaci pohybu, to bude pro robotka víc potřeba.

A teď k tý broukárně :-) Připojí se k nám někdo a uděláme v zimě závody robotů, prolejzání bludištěm, minisumo nebo jinou BROUKÁRNU? V klubovně nám na to bude stačit jeden stůl. Určitě ne s nějakým kupovaným strojem, ale s nějakou jednoduchou konstrukcí z merkura nebo lega nebo něčeho. Může to nést klidně i univerzální desku, pokud by se nedělal plošňák a zkusit nějakou jednoduchou disciplínu, CO???

No a kdyby se to nepovedlo, tak alespoň doufám, že jsem trufnul Jirku ve vymejšlení nových soutěžních disciplín :-))


P.S. Samozřejmě je mi jasné, že Picaxe08M by asi robota neuřídil, ale pokud by se někdo připojil k týhle blbině, shodli bysme se na nějakých pravidlech - typ procesoru, typ a počet čidel, napájecí napětí pohonu motorů,.... to jen na závěr pro šťouraly :-))