Fly Baby od Kyosha

Autor: MiraH <mirah@wo.cz>, Téma: RC letadla - technika, Vydáno dne: 06. 10. 2009

je letadýlkem, kterým jsem rozšířil hangár pro halové létání. Přeci jen se blíží zima, Katku nepustilo nadšení z Blada, Michal se pořád učí s Wolfem a tak budeme tělocvičnu navštěvovat pravidelně. A s čím bych si zalétal, když vrtulník nemám :-))

edit 10.10.2009 - vysílač zevnitř = pro mne úpravy nemožné + nějaká fotečka

Předlohou modelu je amatérský letoun postavený v r. 1962 americkým konstruktérem Peterem Bowersem. P. Bowers byl jednak inženýr u Boeingu, tak i nadšeným fotografem a novinářem z oblasti letectví. Jak při tom stihl navrhovat a vyrábět „domácí letadla“ (letadla dělaná svépomocí doma v garáži), to opravdu nevím. Nejpodařenějším samodomo letadlem je právě Fly Baby.



Základní specifikace:
Délka: 5.74 m
Rozpětí křídel: 8.54 m
Plocha křídel: 12,24 m²
Prázdná hmotnost: 274 kg
Maximální vzletová hmotnost: 419 kg
Pohonná jednotka: 1 × Continental C-85, 85 koní (63,9 kW)
Maximální rychlost: 194 km / h
Cestovní rychlost: 178 km / h

Konstrukce byla navržena se sklopnými křídly a tak přibyla další výborná vlastnost, letadlo se dalo parkovat v garáži a převážet na běžném přívěsu. Sečteno, podtrženo, letadlo se stalo natolik oblíbeným, že nejenže létá dodnes, ale dočkalo se mnoha modifikací. Fly Baby se upravovalo na 2 místné , přidávaly se plováky, upravoval se na dvouplošník (Bi-Baby),… Jedna podařená konverze je taky replika Junkersu CL1. Na platformě Fly Baby postavená replika německého letounu z 1. světové války pro útoky na pozemní cíle.



Letadel v mnoha variacích létá po světě desítky. I dnes je možné objednat výkresovou dokumentaci a pustit se do stavby. PRÝ JE TO JEDNODUCHÉ. Postupy a vybavení jsou stejné jako při vzniku prvních kusů, tedy z roku 1962, teď ještě mít tu šikovnost kutila z tohoto roku.

Perlička - Fly Baby existuje i jako letadlo do FMS a to v mnoha variantách.

Model

Co říci k modelu. Asi nic moc, jedná se o RTF, takže koupit, nabít baterku a jít létat. Tak jsem tedy v sobotu na Model Hobby koupil :-)



Základní údaje:
Délka: 335mm
Rozpětí: 420mm
Hmotnost ca.: 22g
RC: Perfex 2,4GHz
Ovládáno: motor, směrovka, výškovka.

Tak jen pro úplnost. Po prvotní kontrole mírné rozčarování, po odstranění problémů nadšení.
Když jsem rozbalil krabici a zevrubně prohlížel letadlo, všiml jsem si mírně ohnuté směrovky, materiál dovolil slabým tlakem ohyb srovnat. Při zkoušce funkčnosti jsem zjistil, že je nějaká chybička, model po vložení nabitého aku nereagoval. Naštěstí má Vapor stejný článek a tak jsem vyzkoušel tento – v pořádku. Aku jsem odnesl v úterý na reklamaci. Při kontole funkčnosti ocasních ploch se mi zdálo, že jdou poměrně ztuha a pomalu, ale při létání bylo vše OK, i když trochu svižnější přesouvání z krajních poloh by na škodu nebylo. Větší zádrhel byl u směrovky, vychylovala se jen doleva. Tam pomohlo opatrné přihýbání táhla a dohnání střednové polohy trimem. Dovnitř k servům se bez řezání nejde dostat. Model má vysílač, který jde přepnout do módu 1 a 2. Poměrně problém, oba křížové ovladače jsou opatřeny pružinami. Ovládání plynu je v obou módech funkční od středové polohy páky směrem nahoru. Toť nezbytná daň za univerzálnost ovladače. Ale dělá mi to při létání docela lumpárny, zvlášť pokud se plně nesoustředím a nebo je lehčí krize. Samozřejmě je také ovládání směrovky na pravé ruce. Prostě se brzy do vysílače podívám, co se tam kde dá poštelovat a hlavně vyndám pružinu z plynu, pokud to půjde.

V sobotu na Heliparty proběhl zálet. A to je to nadšení. Létá to výborně, pomalu i svižně, ladně i s ostrými obraty. Nedá se to popsat, chce to vidět. Prostě dobré letadýlko na odreagování v tělocvičně.

A nejlepší nakonec, Katka mi prý letadlo koupila k příštím narozeninám :-))

Střeva vysílače

vfb1 vfb2 vfb3

Tak jsem otevřel vysílač s nadějí, že půjde vyndat pružina z plynu, případně přehodit směrovka doleva. Pro mě je to nemožné, křížové ovladače jsou úhledné kostky, bez vypájení z desky nerozebiratelné. Takže si nechám zajít chuť.
Při té říležitosti jsem zjistil, že každý z křížových ovladačů je opatřen spínačem, levý slouží ke spárování s modelem, jak jsem posléze zjistil v návodu, ale o pravém spínači nikde ani slovo. Asi nějakou funkci má, při stisku se ozve pípnutí a LEDka přerušovaně bliká, to vše odlišně, než při stisku levého, párovacího spínače :-)