Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky …

Autor: NovakO <@>, Téma: RC auta - technika, Vydáno dne: 25. 12. 2016

… aneb – už nikdy nebudu dělat kopici světel nejednou :-)

Tak tohle jsem říkal, když jsem dělal šest kousků světel pro RCK, mám takový pocit, že to bylo na klubové Subaru – tenkrát jsem se zařekl, že jestli světla na modelu, tak naprosto jednoduché a žádná sériovka. Dost dlouho se mi to dařilo, světla na Datsuna byla jednoduchá a byl klid. Jenže – nikdy neříkej nikdy, nikdy nevíš, kdy to porušíš … Přiblížila se sezóna 2017 a s ní nová kastle – jaké auto to bude, to Vám zatím nepovím, tu poctu nechám Martinovi, já jen popíšu, jak jsem porušil svůj slib a dělal světla na… ajajaj, málem jsem se prořekl … :-)

Nová kastle obsahuje paraboly, origo pro „dvě oči“, ale „čtyři oči“ se přímo nabízejí. Po chvilce dohadů nakonec bude poměr dvě ku dvěma, s Eliškou jsme „demokraticky“ rozhodli, že střední oči budou pětky cool bílá a vnější oči budou trojky oranžády. Paráda, a co dáme dozadu? Však já něco vymyslím… Buď tam dáme malé červené bodovky a nebo naopak, velké červené plochy. A protože nemáme čas běhat po prodejnách součástek (to víte, letošní odstávky se na Temelíně trochu protahují, že… :-)), tak si sedneme k PC a když už to hledáme, tak to rovnou objednáme, no ne? A když už to objednáváme, tak tam přihodíme i nějaké konektory a tak podobně. Povedlo se to, krabice přišla brzy, můžeme se do toho pustit.

krabice se součástkami a její obsah … :-)


Jo, malá vsuvka – když jsem dělal světla naposled, tak jsem si pečlivě psal poznámky a dokonce si nepoužité LEDky schoval, včetně odporů a schémat. Schoval jsem to velmi pečlivě, až tak pečlivě, že jsem to teď nenašel – proto jsem nejen hledal vhodný typ LED, ale i objednával… Jo, ještě jednou to doplním – když jsem to udělal, tak jsem uložené našel, sranda, co? :-)

Tak fajn, jdeme na to – začneme vpředu! Trochu oživíme práci s elektronikou a konstrukčně to upevníme na kus PCB – a protože jsme líní, tak to uděláme na univerzální plošný spoj, stačí čtyři proužky, na konce přijdou LEDky, do středu přívodní PIN a ke každé dvojici LEDek jeden odpor. Upevní se to malým šroubečkem do origo výstupku, určeného pro držák LED. Vyrobíme, vyzkoušíme a nakonec to celé natřeme Plasti-Dipem jako ochranu před vlhkostí. Tak, hotovo, jdeme vymýšlet zadní světla…

díly sestavy předních světel
Tak co, jak to bude vzadu? Bodovky jsem zavrhnul hned, volba padla na „bargraf“ – má to 9 x 4mm, každý obsahuje dvě červené plošné LEDky a svítí to móóóóc pěkně, dokonale to pasuje k zadním světlům naší nové kastle. Původně jsem zkusil na každou stranu dva LEDbargrafy, ale pak jsem zkusil ještě 2x 3 a bylo to jasné, bude to tak. Jenže! Panáček při objednávání nějak špatně počítal a objednal jich málo – málo na čtyři pro každého, natož pak na šest!!! Co s tím, přece nebudu znovu platit poštovné? Ale jasnačka, dyk to mají v GMku a ten je v Plzni! A kohopak tam máme? No přece Toníčka, je to i pro ně, n´est-ce pas? Jo, jo, povedlo se, Toníček objednal a dodal a já mohl pokračovat v práci – uděláme to stejně jako vpředu, plošňáček, čtyři proužky, 2x tři LED na koncích, PIN přívod uprostřed, dva odpory a nakonec Plasti-Dip. Ale jak to upevníme, vzadu origo paraboly nejsou, lepit se mi to nechce, co s tím? A co takhle šroubky pro upevnění zadního křídla? To by šlo – očko, drát Cu1,5mm2 a připájení na plošňák. První verze měla drátek pěkně zohýbanej, další kousky už ho mají rovnější :-) Tož hotovo, teď už to jen nějak elektricky pospojovat… :-)

díly sestavy zadních světel


A opět dohady v RCK – zapínat světla přímo anebo přes RC spínač? Dva jsou pro spínač a dva se ještě nerozhodli… :-( Takže mám hotový jeden kus „el.rozvodu“ napřímo a tři kousky s RC spínačem (aha, musím ještě udělat jedny dráty! A hádejte, jakou práci nesnáším? Ano, mačkání servokonektorů!!!!).

spojovací kabel bez spínače
Tak RC spínače se panáčkům zachtělo! A kde ho vzít a nekrást? A co takhle ho udělat ze servoregulátoru z vyřazeného serva? Zkusíme to? A vůbec, máme nějaká vyřazená serva? Tož tedy prohledáme zásoby a? Áno, máme tady tři kousky mikroserv HD (dvě jsou asi z nějakých křidélek a jedno nevím odkud, všechny mají „kaput“ motory …). Je to jednoduché, zůstávají nám tam tři vývody – trojkabel se servokonektorem (napájení plus signál), dva vodiče k motoru – tady přijde zátěž, tedy světla a tři vodiče k potenciometru – tady jsou dvě možnosti. Buď změříme odpor celé dráhy a mezi konce a střed dáme pevné odpory poloviční hodnoty anebo poťák opatrně vyndáme z krytu a použijeme jej k jemnému nastavení bodu spínání třetího kanálu. Volím druhou variantu a ještě na spínaný výstup přidávám jednu diodu, aby se spínání konalo jen v jedné půlce signálu. Jednoduché, že? :-)

Takže opět vezmeme můj oblíbený univerzální PCB a na něj připájíme 2x 3PIN lištu (dva paralelní výstupy), nahoru na oboustranku přilepíme regl, vývody z něj připájíme do PCB, stejně tak i poťák a hotovo. Jen před smrštěním do bužírky raději znovu vyzkoušíme – dobře že tak, jeden regl letěl rovnou do koše a následovalo hledání ještě jednoho nefunkčního serva – vypadlo na mě jedno miniservo s vadnýma převodama. Tak teď už jsou převody v koši a regl ve smršťovačce :-).

díly servospínače


Paráda, namačkáme konektory na dráty od světel ke spínači a předáme zákazníkům – jestlipak z nich něco vypáčím alespoň za součástky, když už ne za omačkané a opálené prsty … :-) :-) :-)