Pult pro vysílač Hitec Eclipse ….

Autor: NovakO <@>, Téma: RC letadla - technika, Vydáno dne: 16. 02. 2009

… není jako od profíků, ale snad bude sloužit k mé spokojenosti…...

Jak jste již psal v článku o pultu k vysílači pro minivrtulník, jsem „odchován pultovými vysílači“ a s „palcovými“ to není „ta pravá pohoda“, musel jsem tedy po pořízení nového vysílače Hitec Eclipse řešit jistý kompromis. Moje původní představa nového vysílače byla „čistokrevná pultovka“, ale při podrobném průzkumu trhu se ukázalo, že při splnění všech požadavků, mnou kladených na nový vysílač, je vše jednak mimo mé finanční možnosti a jednak pro mě zbytečně „moc vybavené“. Proto nakonec volba padla na „kompromis“ – tedy „palcovku“ Hitec Eclipse a k ní pult – ostatně, toto je trend poslední doby u mnoha dalších „rekreačních“ modelářů.

kufr s pultem a Tx

Ve volbě pultu pro vysílač jsem měl prakticky jen tři možnosti – koupě hotového pultu pro nějaký „příbuzný“ vysílač , zakázková výroba pultu „na míru“ a nebo vlastní výroba. Možnost první – použití hotového pultu jsem vyloučil prakticky ihned – originál pult pro vysílač Hitec Optic se mě, mírně řečeno, tak nelíbil (vzhled, provedení, nesklopné páky apod.), že jsem ani nepřemýšlel o jeho přizpůsobení (a za 800Kč….), podobná situace nastala i u pultů pro příbuzné vysílače (Graupner MX…) – zde situaci komplikoval fakt, že nebylo kde kombinaci vyzkoušet a kupovat „naslepo“ přes internet se mě nechtělo. Nejvíce mě lákala výroba pultu „na míru“, viděl jsem vzorek a byla to nádhera (skelný laminát apod.), jen ta cena (2000Kč !) – to je cena nového přijímače QPCM! Zatím jsem tedy tuto možnost odložil, třeba k ní nakonec dojde, až zjistím, že moje „samodomo“ nestojí za nic! Takže nakonec zbývala jen vlastní výroba.
Nejprve nastalo vymýšlení koncepce a konstrukce pultu. Z „modrého matroše“ (jako pro minivrtulník) se mě to dělat nechtělo, přeci jen si Eclipse zaslouží něco lepšího. První návrh vycházel z konstrukce „profi pultu“ – dvě vodorovné desky (u mě z plexiskla – dostupnější…), na spodní leží vysílač, horní tvoří oporu pro ruce a vysílač. Po proměření kufru, zamýšleného pro transport sestavy musela být koncepce upravená – dolní nosná deska zůstala, na ní zadní stěna pro zpevnění konstrukce a oporu o tělo, po stranách jakési schránky s oporou pro „háky“ a nahoře pro ruce. Takže základní koncept byl jasný, teď už jen zbývalo doladit rozměry a tvar a začít výrobu. Paradoxem je, že nakonec jsem byl nucen změnit i transportní kufr (nutnost pro výšku vysílače s vysunutými páčkami…), takže by šel nakonec použít i původní koncept, ale už se mi rozpracovaný pult nechtěl předělávat, resp. vyrábět nový.

plexi díly pro pult čirý pult s Tx čirý pult s háky

Základním materiálem je plexi tl.3mm (co bylo po ruce…), spoje jsou lepené lepidlem na kity (Agama), posílené šroubky M1,6 (v plexi je závit), pro háky jsou použity (mé oblíbené) duralové pletací jehlice pr. 5,5mm (asi za 50Kč…), jejich lože jsou plastové trubičky z OBI (metr asi 40kč), vnitřní průměr vyšel přesně! Pantíky jsou MP JET pro kormidla letadel („malé“), ostatní díly „co dům dal“…. Původní plán počítal s ponecháním plexi čirým, ale při mé „šikovnosti“ zůstaly spoje moc vidět a broušené hrany také „zmatněly“ – sice by vše šlo vyleštit „do průhledna“, ale….. Nakonec jsem udělal kompromis – lože pro vysílač zůstalo čiré, okolí přestříkáno černým sprejem (lesk). V dně prostoru pro vysílač jsou dva otvory (normálně zakryté otočnými plexi víčky), pro připojení nabíjecího konektoru aku a pro konektor učitel-žák. Další otvor asi časem přibude pro anténu 2,4GHz, ale to až začnu tento systém využívat. Víčka bočních schránek pultu jsou přidržována zavřené magnetem, horní strana víček je polepena 2mm černým filcem pro měkčí oporu rukou (uvidíme, jak se toto osvědčí – mám obavy z případné vlhkosti…), víčka přesahují schránky až k vysílači a zakrývají tím i trubičky pro nosné háky. Vlastní vysílač je v pultu přidržován kombinací „úchytů“ – z boku „modrým matrošem“ (vida, nakonec jsem ho použil….), shora brání vypadnutí trubičky pro háky, spodní (zadní) stranu přidržují dva kulaté „špuntíky“, zapadající do „nožiček „ vysílače (při jeho postavení svisle) a v zasunuté poloze drží vysílač dva „zobáčky“ (nevím, jak to jinak nazvat…), zapadající do „kovového rámu vysílače“ – více napoví fotky…. Tyto háčky byly původně hezčí, z nějakého potahu, ale po několika zkušebních „zaklapnutích“ se u nich ulomila horní strana, takže, i přes jejich slušnou zásobu jsem je nepoužil (kdo by to stále měnil, že…) – nahradily je sice nevzhledné (oproti původním), ale snad spolehlivé z laminátu. Nakonec jsem ještě použil „matroš“ (ale bílý…) na oporu pultu vůči tělu – jednak pro měkčí oporu a také pro prodloužení pultu vůči tělu pro pohodlnější řízení. Původně i zde, na zadní stěně pultu měl být filc, ale zkusil jsem použít toto řešení, uvidíme, jak se osvědčí – „matroš“ je k pultu přichycen suchým zipem, pro možnost demontáže patek háků apod. Spodní nožičky pultu tvoří samolepící těsnění 5mm, zatím se mi všude osvědčilo, uvidíme, co přinese provoz pultu…

vysílač v pultu - pohled na víčka úložných prostorů pult bez Tx shora
pult bez Tx zdola
pult - plast na suché zipy

A závěrem? Původní „projekt“ byl samozřejmě jednak trochu jiný (to se stává, že…) a jednak samozřejmě hezčí, ale u mě vždy praktické provedení lehce pokulhává za teorií (což by se stávat nemělo, že…), ale pokud se pult osvědčí v praxi, budu spokojen, nakonec, vyráběl jsem ho praktické použití a ne na výstavu :-) .

vysílač v pultu - pohled shora
vysílač v pultu - pohled zdola vysílač v pultu - pohled od antény

Jo, a fotky nic moc, nějak se mi nedařilo ani v tomto oboru, ale ve skutečnosti vypadá pult lépe, obrázky zkreslují :-)